MARSERA TAKIMIMIZ TEKNOFESTTE ÖN ELEMEYİ GEÇTİ

MARSERA SPONSORLUK

2021’de de düzenlenecek olan TEKNOFEST yarışmasında Tarım Teknolojileri kategorisinden katılan takımımız MARSERA ön elemeyi geçti.
Teknoloji meraklısı, mühendislik öğrencisi 5 genç, Necmettin Türkoğlu danışmanlığında katıldığı TEKNOFEST için gereken hazırlıkları yaptı. Ön eleme aşaması için yazdıkları rapor barajı geçmiş olup bir sonraki tura çıkabilmeyi başardılar. MARSERA takımı, “Dünyadan Uzaya Sera Kapsülleri” projesi ile hem dünyadaki tarım sistemlerine yenilikler getirmeyi planlıyor, hem de dünyada yapılmakta olan ve ülkemizin de aralarında bulunduğu uzay çalışmalarına katkı sağlamayı planlıyor. Tarımı teknoloji ile harmanlayıp otomasyon sistemli dikey topraksız sera kuracak olan MARSERA takımı, kuracağı sera kapsüllerinden birini de uzay çalışmalarına ayırmış bulunmakta. Akıllı bir sistem ile çalışacak olan sera kapsüllerinden, oldukça fazla verim almayı hedefleyen MARSERA takımı, bu sistemin şu anda var olan sorunlara projeleri ile yenilikçi bir çözüm bularak bu sorunları ortadan kaldırmak istiyor.
Takımın projeyi geliştirme aşamasında bulduğu belli başlı sorunlar;
-Çoğalan insan nüfusu sonucunda gıda tedariği konusunun tehlikeye girmiş olması.
-Artan nüfus tarım alanlarını tehdit ederek tarım alanlarının azalmasına yol açması.
-Ekolojik dengenin tehlike altında olması.
-Tarım alanlarının verimli kullanılamıyor olması.
-Alınan ürünün az olması ve uzun sürede yetişmesi.

MARSERA takımının, Dünyadan Uzaya Sera Kapsülleri projesinin genel olarak özeti aşağıda yer almaktadır;
Kurulacak özel bir şekil olan altıgen şeklindeki sera kapsüllerinde suda yetişen sebze ve meyvelerin gerekli değerlerini El Cezeri kartı ile ölçerek verileri bir uygulamaya aktaracak, böylece yetişen bitkiler hakkındaki gerekli bilgilere uygulama üzerinden ulaşılacaktır. Alınan bilgiler doğrultusunda bitkinin neye ihtiyaç duyduğu tespit edilecek ve otomasyon sistemi ile bitkinin ihtiyaç duyduğu faktör verilecektir. Daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde büyüyebilmesi için de led sistemi belirlenen zaman aralıklarında devreye girecektir. Bitkiler topraktan bağımsız, suda yetişeceği için tarıma elverişsiz alanlarda bile kullanılabilecektir. Uzay kapsüllerinde ise, boyut çok önem taşıdığı için kullanılacak elemanlar demonte şekilde olup, gerekli olduğu zamanlarda monte edilecektir. Kullanılan elemanların malzemesi, uzaya uygun olacaktır. Sera için gerekli olan su, en verimli bir şekilde kullanılacaktır.

MARSERA takımı, projenin gidişatı konusunda çok umutlu. Ancak her takımın olduğu gibi MARSERA takımının da sponsorluk desteğine ihtiyacı var. Sponsorluk desteği vermek isteyenler için iletişim bilgileri aşağıdaki sponsorluk dosyasında mevcuttur.
MARSERA takımı, Dünyadan Uzaya Sera Kapsülleri projesi ile desteklerinizi bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir