OSTİM Destekli ‘Mardinio’ Tarım için Gümüş Madalya yı Ankara’ya Getirdi

Sanayici Necmettin Türkoğlu tarafından geliştirilen ‘Mardinio Yeni Nesil Kod Yazma Kartı’, Türk Patent ve Marka Kurumu 4. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nda (ISIF’19) Gümüş Madalya kazandı. Türkoğlu, “Seri üretimi OSTİM Teknik Üniversitesi ile birlikte yapacağız.” dedi.

Ankaralı sanayici Necmettin Türkoğlu, Ankara Kalkınma Ajansı, OSTİM Teknik Üniversitesi ve OSTİM OSB destekleriyle geliştirdiği ‘Mardinio Yeni Nesil Kod Yazma Kartı’ ile Teknofest 2019’da gerçekleştirilen Türk Patent ve Marka Kurumu 4. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nda (ISIF’19) Gümüş Madalya kazandı.

Madalyası ile birlikte OSTİM’i ziyaret eden başarılı sanayici, desteklerinden dolayı OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın’a ve OSTİM Teknik Üniversitesine teşekkür ederek çalışmalarını OSTİM Teknik Üniversitesi ile birlikte ilerleteceklerini kaydetti.

Başarısından dolayı Necmettin Türkoğlu’nu tebrik eden OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, projeye destek olmaya devam edeceklerini vurguladı.

BMNS A.Ş. olarak yerli çip üretmeyi hedeflediklerini, bunun için de 10 yıldan fazla bir zamandır çalıştıklarını ifade eden Necmettin Türkoğlu, projesi hakkında şu bilgileri verdi: “Mardinio Projesi ile çocuklara yeni nesil kod yazmayı ve ileri teknolojiyi öğreten kod yazma kartı tasarladık. Bunun nasıl üretileceği konusunda OSTİM bizi Ankara Kalkınma Ajansı ile tanıştırdı. Ajans da bizi Ankara’yı temsilen Teknofest’e davet etti. OSTİM Teknik Üniversitesi lojistik destek verdi. Teknofest’te ürünümüzü sergiledik, uygulama yaptırdık. Uluslararası jüri üyelerinin yer aldığı ISISF’19’da patentli olan ve ticarileşebilir ürünler kategorisinde gümüş madalya kazandık. Bu ödül bizim için çok önemli. Lübnan’dan bin adet Mardinio Babaküs için sipariş aldım sözleşme imzaladık.

Mühendislik yüzde yüz yerli ve milli

Her öğrencinin bir Mardinio’ya ihtiyacı var. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, 10 şehirde Dene Yap Atölyesi açıyor. Dene Yap Atölyelerinin ana malzemesi bu kart. Yeni nesil teknolojiye ilgi duyan çocuklar bu kartı aldıkları zaman kendi robotunu yapabiliyor.

Kartı tarımda da kullanabilirsiniz. Seranızın ısı, nem, sıcaklık gibi değerlerini telefonunuz üzerinden kontrol edebiliyorsunuz. Bu kartın yerlisi yoktu; İtalya’dan ya da Çin’den geliyordu Türkiye’ye, bunu biz yerlileştirdik.

Kendi kod yazma programımızı geliştirdik. Çipin içerisine kod yüklüyoruz; 100 ayrı parametreyi aynı anda kontrol edebiliyoruz. Kartın mühendisliği yüzde yüz yerli ve milli.

Alt yapı hazırlığını 2008’de yapmıştık. 11 senelik bir süreci var. Bu konuda dünyanın en ileri seviyesine 8 yılda gelebildik. Seri üretimi OSTİM Teknik Üniversitesi ile birlikte yapacağız.

OSTİM Teknik Üniversitesinde projesi olan bütün öğrencileri davet ediyorum. Biz onları destekleyeceğiz. Dışarıdan öğrencilerle de haftanın 1-2 günü proje yapacağız. Proje imecesi örneğini ortaya koyacağız.

Millileşmede bir model koyuyoruz. Modelimiz; sanayici, üniversite, yerli üretim ve ihracat. Bu modelin uygulanabilirliğini ortaya koyduk. Heyecanlandık, beklentimizin üzerinde bir talep gördük.”

Çocuklar matematik kafe ile buluş yapacak

Çocuklara matematiği, bilimi ve buluşu sevdirerek öğretmek amacıyla Matematik Kafe’yi hayata geçirdiklerini belirten Necemettin Türkoğlu, buradaki çalışmalarla ilgili de şöyle konuştu: “Çocuklara temel matematik ve kod yazma eğitimi veriliyor. Matematik Kafe, çocukların doğal düşünme mekanizmasını geliştirmek için internet ortamında kuruldu; www.matematikkafe.com adresinde.

Eğer çocuklar çok iyi bir matematik eğitimi almazsa iyi bir program yazamıyor. Kod yazmaktan ziyade ilk aşamada uygulamalı iyi bir matematik eğitimi vermek gerekiyor. OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Orhan Aydın, bize Üniversite’de bir yer gösterdi. Burada formatımızı üniversitenin de desteğiyle uluslararası standartlara getirerek çocuklara temel matematik ve kod yazma eğitimi vereceğiz. Çocuklar yerli olarak kendi buluşlarını yapacak.”

Alıntı : Ostim Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir